دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ |

 
 
 
  موقعیت فعلی شما در پرتال
صفحه اصلي > تعالی سازمانی 
 
 
 
 
قیمت پایانی سهام: 2781
قیمت روز قبل: 2718
درصد تغییر: 2.32
حجم معامله: 22.43 M
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ابزاری برای هدايت بهتر کارکنان

 

سيدمحمد اعظمي‌نژاد _در کسب‌وکار امروز، شايد عملکرد مناسب رهبران در سازمان‌ها شبيه به اکسيژن برای تنفس است. در حال حاضر بيش از 90 درصد از مديران اجرايي برای توسعه مهارت‌های رهبری خود برنامه‌ريزی و سرمايه‌گذاری می‌کنند، چرا که دريافته‌اند مهم‌ترين مساله در مواجهه با سرمايه‌های انسانی هر سازمان، رهبری است. مطالعات اخير انجام شده در موسسه مک‌کینزی نيز بيانگر آن است که رهبری صحيح بخش مهمی از سلامت سازمان را در برمی‌گيرد که خود عامل مهمی برای رضايت کليه ذی‌نفعان است.
يکی از مسائل بزرگی که تاکنون در رهبری سازمانی بدون پاسخ مانده است، آن است که رهبران چه رفتارهايي را بايد در خود، مورد توجه قرار دهند؟ آيا رهبری دارای روشی استاندارد است يا برای بهبود آن می‌توان از رويکردهای توسعه‌ای استفاده کرد؟ آيا نياز است شرکت‌ها و سازمان‌ها تلاش خود را بر اولويت‌هايي همچون الگوسازی رهبران، تصميم‌گيری، ايجاد چشم‌انداز و تعيين سبک رهبری سازمانی متمرکز کنند؟ آيا سازمان‌ها بايد برای بهبود و ايجاد روش‌ها و کانال‌های ارتباطی با رهبران برنامه‌ای جامع داشته باشند؟ شايد پاسخ به سوالاتی که طرح شد، در ميزان مشارکت و حضور مديران ارشد شرکت‌ها در برنامه‌های توسعه رهبری نهفته باشد، اما جالب است بدانيم که در بررسی انجام شده در موسسه مک‌کینزی تنها 43 درصد از مديران از به بار نشستن برنامه‌های توسعه رهبری اطمينان دارند. در گزارش اخير رقابت پذيری اقتصاد کشورها که توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال 2014 تهيه شده است، رتبه کشور ايران درباره شاخص کيفيت مدارس و دانشکده‌های مديريت از ميان 122 کشور برابر 103 است که نسبت به سال گذشته 8 پله سقوط داشته است. بنابراين توجه به اين ابزار و اجرای آن می‌تواند گام کوچکی برای بهبود اين شاخص باشد.

معرفی ابزار
آخرين پژوهش انجام شده در موسسه مک‌کینزی نشان می‌دهد مجموعه‌ای از مهارت‌های کوچک (و البته مهم) می‌تواند احتمال موفقيت رهبران - به‌ويژه رهبران اجرايي و ميانی- را افزايش دهد. با استفاده از تجارب عملی و بررسی متون علمی مرتبط، ليستی از 20 ويژگی رهبران استخراج شده و در ميان 189 هزار نفر و در 81 سازمان مختلف مورد بررسی و پرسش قرار گرفته است و در نتيجه مهم‌ترين ويژگی رهبران موفق به دست آمده است. در اين پژوهش، يافته‌های مهمی استخراج شده است. از ميان 20 ويژگی رهبران که بر اساس تجارب قبلی موسسه مک‌کینزی به‌عنوان مبنا انتخاب شده‌اند، چهار رفتار مورد توجه کامل افراد مورد بررسی قرار گرفته است، به طوری که 89 درصد پاسخ‌دهندگان اين چهار ويژگی را به‌عنوان اولويت‌های اول خود برای يک رهبر موفق معرفی کرده‌اند.

 

يژگی اول- توانايي حل مسائل به صورت اثربخش. يکی از مقدمات مهم در فرآيند تصميم‌گيری، حل مساله است، زمانی که اطلاعات مرتبط گردآوری شده، مورد تجزيه و تحليل و بحث و تبادل نظر قرار می‌گيرد. در بسياری از موارد با وجود در اختيار داشتن اطلاعات کليدی مورد نياز، اتخاذ تصميم صحيح و اثربخش برای حل مسائل بزرگ و پيچيده سازمانی دشوار است؛ شايد جالب باشد بدانيد بعضی رهبران حتی برای حل تعارضات معمول روزانه بين کارکنان عاجز هستند.
ويژگی دوم- کاملا نتيجه‌گرا. درباره رهبری سازمانی نکته بسيار مهم و ظريفی وجود دارد، رهبری نه تنها ايجاد و برقراری ارتباط با چشم‌انداز و تعيين اهداف سازمان است، بلکه دستيابی به نتايج سازمان است. يک رهبر سازمانی شايسته که روحيه‌ای کاملا نتيجه‌گرا دارد، تاکيد بر کارآيي و اثربخشی (بهره‌وری) و اولويت بر انجام فعاليت‌هایی با بالاترين درجه اهميت در سازمان را خواهد داشت.
ويژگی سوم- روحيه جست‌وجوگری رويکردهای متفاوت. اين ويژگی در رهبران سازمانی شايسته به خوبی آشکار است. يک رهبر شايسته با در اختيار داشتن اين ويژگی، روندهای تاثيرگذار بر سازمان را به خوبی رصد می‌کند، درک بسيار مناسبی از تغييرات محيطی دارد، کارکنان خود را برای مشارکت و ارائه ايده‌های نو برای بهبود عملکرد تشويق می‌کند، با دقت بين مسائل کم‌اهميت و پراهميت سازمان تمايز قائل می‌شود و وزن‌دهی مناسب برای نيازها و انتظارات ذی‌نفعان سازمانی انجام داده و برای رسيدگی به آنها برنامه‌ريزی می‌کند. رهبرانی که در اين ويژگی قوی‌تر هستند تصميم‌گيری‌های خود را برپايه تجزيه و تحليل اطلاعات حاصل از جستجوگری و به دور از تعصبات انجام می‌دهند.
ويژگی چهارم- حمايت‌کننده. رهبران حمايت‌کننده، احساسات و عواطف کارکنان خود را به خوبی درک می‌کنند. چنين رهبرانی با به‌نمايش گذاشتن اصالت و علاقه صادقانه خود به مهم‌ترین ذی‌نفعان سازمان (کارکنان) و ايجاد اعتماد و الهام بخشی به آنها، کمک می‌کنند تا بر چالش‌های پيش‌روی خود غلبه کنند. آنها در کارهای گروهی سازمان با هدف افزايش بهره‌وری، از ميان بردن ترس‌های بیجا از تهديدات خارجی و جلوگيری از اتلاف انرژی کارکنان به دليل بروز تعارضات داخلی شخصا مداخله می‌کنند. تجربه نشان می‌دهد شرايط کسب‌وکارهای مختلف به سبک‌های رهبری متفاوت نياز دارد. با اين حال، آخرين پژوهش انجام شده نشان می‌دهد چنانچه سازمان‌ها در شرايط فعلی کسب‌وکار بخواهند برای توسعه رهبران آينده خود سرمايه‌گذاری کنند، تمرکز بر اين چهار ويژگی نقطه شروع خوبی برای انجام اين کار است.

دنیای اقتصاد
منبع: McKinsey

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/862824/#ixzz3SdOrnQCr

 

 


٠٩:٠١ - سه شنبه ١٣ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٨١٢١١    /    تعداد نمایش : ٢٠٩٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به شرکت مخابرات استان تهران می باشد... Copyright © 2012 tct.ir. All Rights Reserved