صفحه اصلي > اخبار > اخبار توسعه 

اخبار > رسانه‌های دیجیتال و فضای سایبری، آغازگر خلق جهان تازه است

 


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال:

رسانه‌های دیجیتال و فضای سایبری، آغازگر خلق جهان تازه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال گفت:‌ رسانه‌های دیجیتال و اتفاقات فضای سایبری، آغازگر خلق انسان و جهان تازه است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن بیان این مطلب و با اشاره به اینکه رسانه‌های دیجیتال را به عنوان یک اتفاق در زندگی جدید می‌توان با چند نگاه دید اظهار داشت : رسانه‌های دیجیتال و اتفاقاتی که در فضای سایبری افتاده است آغازی برای خلق انسان تازه و جهان تازه است. ما شاهد یک جهان و انسان جدید هستیم و این نگاه و تصویر می‌تواند بسیاری از مواجهه‌های ما را تغییر دهد. ما با یک فناوری و انقلاب اجتماعی روبه‌رو نیستیم بلکه انسانی تازه و جهانی تازه در حال متولد شدن است.

او به بخشی از سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اشاره کرد که فرموده‌اند، فضای اجتماعی یک دنیای رو به رشد غیرقابل توقف است و آخر ندارد و هر چه انسان در این فضا پیش می‌رود، بازهم ادامه دارد و افزود: با توجه به تعبیر مقام معظم رهبری، ما شاهد اول بلا آخر هستیم و انسان و جهان تازه‌ای آغاز شده است.

صالحی اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: وقتی از رسانه و شبکه اجتماعی سخن می‌گوییم به این معناست که ما در حال ایجاد هویت‌های جمعی و اجتماعی تازه و همچنین خلق فردیت تازه هستیم؛ بنابراین فردیت و جمعیت جدیدی تولید خواهد شد. در واقع به سمت انسان تازه و اجتماع تازه می‌رویم.

او درباره فضای استارت‌آپ و تلفن‌های همراه اظهار کرد: اگر به فضای استارت‌آپ و تلفن همراه نگاه کنیم می‌بینیم که در آنجا هم سبک زندگی روزمره جدید اما متفاوتی را تجربه می‌کنیم. در حوزه دانش دیجیتال، فضای سایبری جهان سوم خلق کرده است. اگر ما تا دیروز دو جهان آفاقی و انفسی داشتیم امروز جهان سایبری نیز پدید آمده است که به آموختن و تولید دانش متناسب با این جهان نیاز دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تک تک چهره‌ها و آسمان‌های فضای سایبری به ما یادآوری می‌کند که با فناوری جدید و انقلاب اجتماعی سروکار نداریم بلکه با دنیا و انسان تازه‌ای روبرو هستیم و اگر چنین است کسانی که دلمشغولی انسان و فرهنگ را دارند نمی‌توانند از این رخداد فاصله داشته باشند و باید مواجهه‌های خود را با آن برقرار کنند.

در این مراسم سید مرتضی موسویان ریس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال نیز از برگزاری 120 نشست و کارگاه تخصصی در طول نمایشگاه خبر داد و گفت: «ما با یک نقشه راه آماده‌شده و در راستای کاهش دغدغه‌های مقام معظم رهبری و عینیت بخشیدن به شعار نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال یعنی به دنبال فضای سالم و مفید و ایمن هستیم.»

او با اشاره به اجرای طرح سما اظهار داشت: «طرحی به نام سما وجود دارد که اگر ناشران دیجیتال درراه رسیدن به هدف تلاش نکنند و اگر کار روزمره خود را انجام دهند و تسلط به محتوای فضای مجازی وجود نداشته باشد فعالیت‌ها همگرا نخواهد شد. طرح سما درواقع نشان شامد را به محتوای فضای مجازی اعطا خواهد کرد و چاره‌ای خواهد بود بر مدیریت پذیر تر شدن فضای مجازی سالم ایمن و مفید.»

موسویان همچنین با تأکید بر اهمیت نشان‌دار شدن محتواهای فضای مجازی گفت: «طرح شامد (شناسنامه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال) باعث می‌شود هر محتوای در فضای مجاری قابلیت راستی آزمایی و اعتبار سنجی داشته باشد»

ریس مرکز رسانه‌های دیجیتال استفاده از مردم توسط حاکمیت را به‌عنوان راهکاری برای نظارت بر فضای مجاری نام برد و خاطرنشان کرد: «حدود 130 هزار نرم‌افزار گوشی همراه، دارای شامد هستند و برای اولین بار میز صادرات دیجیتال در این نمایشگاه راه‌اندازی شده است.»

در پایان مراسم از پنج محصول کتاب شبکه اجتماعی فرهنگ یار، مجموعه کتاب‌های سواد رسانه‌ای، بازی بال‌های تاریکی، مجموعه نرم‌افزارهای درسا، شبکه اجتماعی رسانه رونمایی شد.

شرکت مخابرات ایران نیز در این نمایشگاه باهدف حمایت از استارتاپ های تولیدکننده محتواهای فاخر برای رشد و شکوفایی ورونق این بخش حضور یافته تا بتواند زمینه مناسبی را برای جذب ایده های نو در داخل کشور و ارتباط و تعامل بین شرکت مخابرات با مراکز بین المللی ایجاد کند . بر این اساس در غرفه شرکت مخابرات ایران شاهد برگزاری کارگاههای تخصصی و ارائه مشاوره در زمینه راه اندازی وچگونگی حمایت از کسب وکار نوپا خواهیم بود.

گفتنی است ؛ مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال روز شنبه 20 آبان با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات ، سید مرتضی موسویان رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مصلای تهران برگزار شد و تا 26 آبان در مصلا امام خمینی (ره) ادامه خواهد داشت.

 


١١:٠٢ - يکشنبه ٢١ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٩٦٦٤٦    /    تعداد نمایش : ٦٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سهام

قیمت پایانی سهام: 2426
قیمت روز قبل: 2367