صفحه اصلي > پشتیبانی > تلویزیون تعاملی (IPTV) 
 

 

1.رسانه شیما چیست؟

رسانه شیما به عنوان اولین رسانه تعاملی در کشور، سیستم تلویزیونی دو سویه‌ای است که در یک زمان امکان برقراری ارتباط دو طرفه بین مخاطب و رسانه را برقرار می‌سازد. این تکنولوژی، یکی از جدیدترین سرویس‌های رسانه‌ای است که در آن از شبکه دیتا جهت ارسال سرویس به مشترکین استفاده می‌شود.

2.آیا رسانه شیما وابسته به یک شرکت خارجی است؟

خیر، رسانه شیما یک رسانه نوین راه‌اندازی‌شده سازمان صدا و سیما است، که با استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی روز دنیا و با همکاری شرکت‌های معتبر صاحب فن‌آوری تلویزیون روی پروتکل اینترنت (شبکه) به عنوان اولین اپراتور ارائه‌کننده تلویزیون روی بستر اینترنت اقدام به راه‌اندازی این شبکه نموده است.

3.آیا تلویزیون روی پروتکل اینترنت (شبکه) همان تلویزیون کابلی است؟

خیر، در تلویزیون کابلی ارسال سیگنال یک‌طرفه است، و از طرف مشترک سیگنالی برای ارائه‌دهنده سرویس ارسال نمی‌شود. اما در تلویزیون روی بستر اینترنت، این ارتباط دو سویه می‎باشد، و همین دو سویه بودن است که این رسانه را از سایر مسیرهای ارائه محتوا متمایز می‌نماید.

4.آیا رسانه شیما همان تلویزیون اینترنتی است؟

خیر. این دو سرویس یکسان نیستند. چرا که دسترسی به تلویزیون اینترنتی از طریق اتصال به شبکه جهانی اینترنت و بر روی کامپیوتر امکان‌پذیر است، ولی برای دسترسی به رسانه شیما نیازی به اتصال به شبکه جهانی اینترنت و استفاده از کامپیوتر نیست. این سرویس با اتصال به شبکه داخلی قابل‌استفاده می‌باشد

5.تفاوت رسانه شیما با پخش فعلی تلویزیونی در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی در چیست؟

تفاوت‌های بسیار زیادی بین رسانه شیما و پخش فعلی تلویزیونی وجود دارد. یکی از عمده‌ترین تفاوت‌ها در قسمت پخش کانال‌های زنده می‌باشد، که در رسانه شیما امکان متوقف کردن برنامه زنده، عقبگرد و شروع مجدد برنامه وجود دارد. همچنین در رسانه شیما، امکان نمایش محتواهای پخش‌نشده از صدا و سیما به صورت انتخابی وجود دارد.

6.قابلیت‌های رسانه شیما در مقایسه با پخش ماهواره‌ای چیست؟

رسانه شیما دارای ویژگی‌هایی است که آن را از پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خارجی متمایز می‌کند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف -   لازم نیست برای استفاده از یک برنامه خاص، زمان‌بندی فعالیت‌های خود را تغییر دهید. با رسانه شیما می‌توانید برنامه مورد نظر خود را در زمان دلخواه تماشا کنید.

ب -   پاک بودن برنامه‌ها و قابل‌استفاده بودن محتوای آن‌ها برای خانواده‌ها.

ج -   امکان عقبگرد برنامه‌های پخش‌شده کانال‌های تلویزیونی زنده.

*** در فازهای بعدی قابلیت‌های خرید کالا، انجام امور بانکی از طریق تلویزیون، مکالمه تصویری و... روی این سرویس ارائه می‌گردد

7.آیا کندی سرعت اینترنت و یا قطع و وصل شدن‌های متوالی آن روی کیفیت تصویر و عملکرد رسانه شیما تاثیر می‌گذارد؟

خیر. با توجه به این‌که برای ارائه سرویس رسانه شیما از شبکه اختصاصی ایترنت بر بستر ADSL استفاده می‌گردد، لذا اشکالات روی اینترنت تاثیری روی عملکرد و یا حتی کیفیت این سرویس نمی‌گذارد.

8.در حال حاضر خدمات رسانه شیما در کدام یک از مناطق کشور قابل ارائه می‌باشد؟

در حال حاضر این سرویس در شهر تهران قابل ارائه است.

9.آیا با گیرنده‌های دیجیتال رایج در بازار می‌توانیم به این سرویس دسترسی پیدا کنیم؟

خیر. رسانه شیما دارای یک دستگاه گیرنده دیجیتال (Set-Top-Box) اختصاصی بوده که با اتصال به شبکه از طریق زوج سیم تلفن، امکان دریافت شبکه‌ها و داده‌های مربوط به این سرویس را دارد. اما گیرنده‌های دیجیتال رایج در بازار با اتصال به آنتن فقط امکان دریافت سیگنال‌های تلویزیونی که به صورت امواج در فضا پخش می‌شوند را دارا می‌باشند. توضیح این‌که اصولا ارسال برنامه‌های تلویزیونی به دو طریق امکان‌پذیر است. الف) از طریق پخش امواج رادیویی در فضا ب) از طریق ارسال سیگنال روی سیم یا فیبر نوری

10.من علاوه بر خدمات رسانه شیما، اینترنت پرسرعت هم دارم، آیا با استفاده روزانه از این خدمات، حجم ترافیکی اینترنتم مصرف می‌شود؟

خیر. علی‌رغم این‌که مسیر ارائه این دو سرویس یکی است، ولی بسته‌های اطلاعات هر یک از این سرویس‌ها جداگانه ارسال می‌شوند. لذا استفاده از یک سرویس، تاثیری بر روی سرویس دیگر نخواهد گذاشت.

11.آیا مجبورم برای استفاده از رسانه شیما، هزینه اینترنت Mbps3 را پرداخت کنم؟

خیر. پهنای باند اختصاص داده شده برای این سرویس، روی شبکه داخلی تعریف شده است. این پهنای باند، رایگان است و هیچ هزینه‌ای بابت آن دریافت نمی‌گردد.

12.هزینه استفاده از سرویس رسانه شیما شامل چه مواردی است؟

هزینه استفاده از این سرویس شامل هزینه خرید دستگاه گیرنده دیجیتال رسانه شیما، هزینه حمل و نصب دستگاه، هزینه آبونمان ماهیانه، هزینه خرید مودم (در صورت نیاز) و در صورت تمایل هزینه خرید برنامه‌های پولی موجود در رسانه شیما می‌باشد که طبق تعرفه مصوب دریافت خواهد شد.

13.قیمت خرید یک دستگاه دریافت‌کننده دیجیتال سرویس رسانه شیما (Set Top Box) چقدر است؟

قیمت مصوب برای عرضه اولیه همراه 200 هزار تومان شامل کلیه هزینه‌های اولیه (دستگاه گیرنده، ارسال، نصب و فعال‌سازی) است.

14.آبونمان ماهانه این سرویس چه مقدار است؟

آبونمان این سرویس ماهیانه 9500 تومان است.

15.آیا فرآیند درخواست و خرید سرویس رسانه شیما در دفاتر شرکت مخابرات استان تهران انجام می‌شود؟

در حال حاضر ارائه این سرویس در برخی از مراکز مخابراتی استان تهران انجام می‌شود. البته می‌توان از طریق تماس با تلفن شبانه‌روزی 2020-021 88051519که تلفن مرکز تماس شیما می‌باشد، درخواست دریافت این سرویس را صادر نمود. در آینده نزدیک این امکان در دفاتر و کیوسک‌های اختصاصی رسانه شیما در سطح شهر تهران نیز فراهم خواهد شد.

16.زمان و نحوه پرداخت هزینه‌های دستگاه و آبونمان به چه ترتیب است؟

هزینه دستگاه گیرنده دیجیتال رسانه شیما، در زمان ثبت‌نام اخذ می‌گردد. این مبلغ از طریق شبکه بانکی یا به صورت اینترنتی و در درگاه تعبیه شده در وب‌سایت شیما قابل‌پرداخت می‌باشد. هزینه آبونمان (و همین‌طور هزینه خرید محتواهای متنوع موجود در رسانه شیما) روی قبض تلفن ثابت آمده و یا از طریق خرید امتیاز توسط کارت‌های شتاب قابل‌پرداخت می‌باشد.

17.من یک مودم تک‌پورت دارم؛ آیا می‌توانم با همین مودم از سرویس رسانه شیما استفاده نمایم؟

در صورتی که می‌خواهید در کنار سرویس اینترنت، از سرویس رسانه شیما هم استفاده نمایید لازم است نوع خاصی از مودم‌های ADSL را در اختیار داشته باشید. یکی از ویژگی‌های این مودم‌ها داشتن حداقل دو پورت می‌باشد. بنابراین مودم تک‌پورت شما قابل استفاده نمی‌باشد.

18.آیا امکان کاهش مبلغ تعرفه‌ها از طریق فعال کردن طرح‌های تشویقی وجود دارد؟

بله. کاهش تعرفه‌ها از طریق معرفی طرح‌های تشویقی و همچنین اهدای امتیاز به مناسبت‌های مختلف، صورت می‌پذیرد.

19.آیا می‌توانم برنامه‌های کانال‌های رسانه شیما را بر روی دستگاه ویدئو و یا کامپیوتر خود ذخیره کنم؟

خیر. به منظور رعایت حقوق مؤلفین و مصنفین، این امکان غیرفعال شده است. شما می‌‎توانید برای ذخیره برنامه‌های مورد علاقه خود، از فضایی که روی شبکه برای این منظور در نظر گرفته شده استفاده نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با مرکز تماس رسانه شیما تماس بگیرید(88051519).

20.برای استفاده از خدمات رسانه شیما به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

یک خط تلفن ثابت، یک دستگاه مودم ADSL، یک دستگاه گیرنده دیجیتال رسانه شیما و یک دستگاه تلویزیون.

21.آیا با استفاده از سرویس Wimax که توسط برخی شرکت‌ها همچون ایرانسل ارائه می‌گردد، می‌توان به رسانه شیما متصل شد؟

خیر. در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.اما در آینده این امکان صورت خواهد پذیرفت.

22.در بعضی از تلویزیون‌های جدید و همینطور در تلویزیون‌های هوشمند موجود در بازار، رابط شبکه تعبیه شده است. در صورت استفاده از چنین تلویزیون‌هایی آیا برای دریافت رسانه شیما باز هم باید گیرنده دیجیتال رسانه شیما را تهیه کرد؟

بله. دریافت سرویس رسانه شیما فقط با استفاده از گیرنده دیجیتال این رسانه امکان‌پذیر است.

23. آیا با گیرنده دیجیتال کامپیوتر، می‌توانیم از رسانه شیما استفاده کنیم؟

خیر. دسترسی به کانال‌ها و سرویس‌های رسانه شیما، صرفا از طریق گیرنده‌های دیجیتال مخصوص رسانه شیما امکان‌پذیر است. فقط این گیرنده‌های دیجیتال هستند که قابلیت رمزگشایی اطلاعات ارسال‌شده از رسانه شیما را جهت پخش از تلویزیون دارند.

24.آیا می‌توانیم Set-Top-Box خودمان را در مناطق دیگر استفاده کنیم؟

در صورتی که در محدوده ثبت‌نامی خود باشید و دسترسی به یک خط تلفن که تنظیمات سرویس رسانه شیما روی آن انجام‌شده برای شما مقدور باشد، می‌توانید با گیرنده دیجیتال خود از این سرویس استفاده نمایید.

25.آیا این امکان برای مشترکین درنظر گرفته شده که سرویس را به مکان دیگری انتقال دهند؟

بله

26.آیا برای اجرای بازی‌های موجود در رسانه شیما نیاز به Joystick یا کیبورد هست؟

برای اجرای بازی‌های موجود در سیستم نیازی به Joystick یا کیبورد نیست و با دستگاه کنترل از راه دور STB می‌توان بازی‌ها را اجرا نمود، اما قابلیت اتصال این لوازم به STB برای برنامه‌ها و یا بازی‌های پیشرفته در آینده وجود دارد.

27.آیا امکان ضبط برنامه‌های زنده تلویزیونی و یا برنامه‌های موجود در آرشیو رسانه شیما بر روی حافظه‌های جانبی (حافظه‌های فلش) وجود دارد؟

خیر

28.چرا امکان ضبط توسط حافظه‌های جانبی (فلش مموری) در سرویس‌ها ایجاد نشده است؟

به دلیل رعایت حقوق مصنفین و تهیه‌کنندگان محتواهای رسانه‌ای (قانون حمایت از حقوق مصنفین و مولفین یا (Copyright).

29.حداکثر زمان صرف شده از هنگام ثبت‌نام تا زمان فعال شدن سرویس در محل متقاضی چقدر است؟

حداکثر زمان برای ارائه سرویس 72ساعت می باشد.

30.ارائه سرویس در سایر شهرها چه زمانی انجام می‌شود؟

زمان‌بندی راه‌اندازی سرویس شیما در سایر شهرها متعاقبا از طریق سایت رسمی این رسانه اعلام خواهد شد.

31.رسانه شیما در کنار ارائه سرویس، چه خدماتی از نوع پشتیبانی فنی را به مشترکین خود عرضه می‌کند؟

الف - ارائه خدمات نصب و گارانتی برای دستگاه‌های Set-Top-Box تحویل‌شده به مشترکین رسانه شیما
ب - پاسخگویی 24 ساعته، از طریق مرکز تماس رسانه شیما

32.مدت زمان گارانتی STB چقدر است؟

یکسال از زمان تحویل به مشترک.

33.خدمات پس از فروش سرویس چگونه و از چه طریق ارائه می‌گردد؟

از طریق تماس با مرکز تماس رسانه شیما به شماره تلفن 88051519یا2020- 021 و یا مراجعه به دفاتر مراکز منتخب مخابراتی و همچنین در آینده نزدیک، کیوسک‌های رسانه شیما در سطح شهر.

34.در صورت خرابی دستگاه به کجا مراجعه کنیم؟

در صورت بروز هر گونه خرابی با شماره 88051519یا2020- 021 تماس گرفته و مراتب را جهت پیگیری به مرکز تماس رسانه شیما اطلاع دهید.

35. آیا با داشتن سرویس رسانه شیما، به اینترنت پر سرعت هم دسترسی خواهیم داشت؟

در صورت تمایل به استفاده از سرویس اینترنت، می‌توانید هنگام ثبت‌نام با ذکر این نکته، به صورت هم‌زمان در سرویس اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات نیز ثبت‌نام نمایید.

36.از چه طریقی می‌توان برای دریافت و استفاده از خدمات رسانه شیما اقدام کرد؟

ثبت‌نام از طریق مراجعه به مراکز منتخب مخابراتی و همچنین وب‌سایت رسانه شیما به نشانی www.shima.ir امکان‌پذیر می‌باشد. جهت دریافت راهنمایی بیشتر در مورد ثبت‌نام و شرایط آن می‌توانید با مرکز تماس رسانه شیما به شماره 88051519 یا 2020 - 021 تماس بگیرید.

37.رسانه شیما چه امکاناتی دارد؟

الف -دسترسی به بسیاری از کانال‌های تلویزیونی زنده داخل کشور (سراسری، استانی و بین‌المللی)

ب -ضبط ویدئویی برنامه‌های زنده به صورت شخصی

ج - آرشیوی از برنامه‌های ویدئویی از قبیل فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی، سریال‌های تلویزیونی ایرانی و خارجی، برنامه‌های ویژه کودکان (انیمیشن، کارتون و...)، مستند، برنامه‌های ورزشی، سخنرانی و برنامه‌های آموزشی

د -آرشیوی از برنامه‌های صوتی از قبیل موسیقی، سخنرانی، آموزشی، قرائت قرآن و برنامه‌های منتخب رادیویی

ه -دسترسی به اطلاعات مورد نیاز روزمره همچون پیش‌بینی وضع هوا، اوقات شرعی، اخبار ورزشی و اخبار سینمایی

و - تعدادی بازی از نوع فردی، گروهی و تحت شبکه

38. رسانه شیما دسترسی به کدام یک از کانال‌های ماهواره‌ای خارج کشور را برای من فراهم می‌کند؟

این دسترسی در فازهای بعدی امکان‌پذیر خواهد بود.

39.آیا رسانه شیما برنامه‌های رادیو را هم پوشش می‌دهد؟

این دسترسی در فازهای بعدی امکان‌پذیر خواهد بود.

40.آیا رسانه شیما می‌تواند به من خدمات بانکی ارائه کند؟

این دسترسی در فازهای بعدی امکان‌پذیر خواهد بود.

41.مراحل دریافت سرویس چیست؟

الف - ثبت‌نام ب - پرداخت هزینه‌ها ج - نصب و راه‌اندازی

42.آیا بازه‌ی زمانی ذخیره برنامه‌های تاریخ‌گذشته سازمان صدا و سیما از مدت یک هفته بیشتر خواهد شد؟

در آینده و بسته به میزان تقاضا ممکن است این بازه زمانی تغییر کند.

 

 

Copyright © 2014 TCT