چاپ        ارسال به دوست

حقایقی راجع به انگیزه کارکنان: قسمت دوم


واشقانی فراهانی-در قسمت اول بحث مربوط به تعلق سازمانی، یکی از عوامل موثر بر انگیزه کارکنان یعنی ارزیابی عملکرد درست را از دیدگاه استیفن رابینز *مطرح کردیم.گفتیم که به نظر وی تعداد بسیار زیادی از کارکنان به علت اینکه رابطه بین تلاش و کوشش خود و عملکرد خود،بین عملکرد خود و پاداشهای سازمان و یا بین پاداشهای دریافتی و پاداشهای مورد انتظار خود،را ضعیف میدانند،فاقد انگیزه لازم می باشند .در این قسمت نیز به یکی دیگر عوامل موثر بر انگیزه کارکنان میپردازیم.


رابینز در بیان حقیقت دوم راجع به انگیزه کارکنان به بحث خشنودی و رضایت آنان میپردازد.از دیدگاه او خشنودی نمیتواند در دراز مدت اثر پایداری بر انگیزه کارکنان داشته باشد.در واقع کارگران خشنود الزاما کارگران مولد نیستند.او استدلال خود را با این پرسش آغاز میکند:"آیا به طور حسی این عبارت که کارگران خوشحال و خشنود کارگران مولدی هستند منطقی به نظر نمیرسد؟بیشتر ما چنین فکر میکنیم.ولی درک حسی و بدون استدلال غالبا موجب گمراهی ما میشود.و این یکی از موارد مذکور است.شرکتهای زیادی هستند که مبالغ هنگفتی پول را به منظور افزایش خشنودی شغلی کارکنان خود در فعالیتهای مختلف خرج میکنند.آنها نظام ساعت کار نرمش پذیر را مورد استفاده قرار میدهند ،تسهیلاتی برای نگهداری کودکان در محل کار فراهم میکنند ،برنامه های بازنشستگی پرباری را مورد حمایت قرار میدهند،محل های کار را از نظر اصول معماری جذاب و دلپذیر میکنند،تا رضایت کارکنان را در محل کار افزایش دهند،با وجود همه این اقدامات ،نرخ جابجایی بالای کارکنان و عدم بهبود بهره وری ،موجب یاس و ناامیدی مدیران میگردد.حقیقت این است که گو این که ممکن است رابطه مثبتی بین خشنودی کارکنان و بهره وری انها وجود داشته باشد مقدار آن بسیار کوچک است .در واقع احتمال این که بهره وری موجب رضایت و خشنودی شود ،بیشتر است تا برعکس آن."
"بررسی دقیق شواهد تجربی وابستگی دوجانبه ناچیز 14/. درصدی بین رضایت شغلی و بهره وری را نشان میدهد.در نتیجه ،حداکثر تغییر در محصول به علت خشنودی کارکنان دو درصد است.به علاوه ،شواهد موجود حاکی از آنست که احتمال رضایت کارگران بهره ور از عملکرد خود بیشتر از احتمال بهره وری بیشتر کارگران خشنود و خوشحال است.به این معنا که بهره ور بودن منجر به خشنودی و رضایت کار میشود.زمانی که شما کار را به خوبی انجام میدهید حقیقتا احساس مثبتی نسبت به آن ،به شما دست میدهد. "با فرض اینکه سازمان به بهره وری جایزه میدهد بهره وری زیاد تر شما باید تقدیر شفاهی از شما ،سطح حقوق پرداختی به شما و احتمال دادن سایر جوایز را به شما افزایش دهد.این ،به نوبه خود سطح رضایت شما از شغل شما را افزایش میدهد. (این در صورتیست که نظام ارزیابی عملکرد نیز طبق آنچه در قسمت اول گفته شد درست عمل کند)


یافته های مذکور چه توصیه و پیامی را در زم
ینه مدیریت انسانها برای ما دارد؟ به جای تمرکز و توجه فوق العاده و انحصاری خود در مورد این که چگونه میتوانید رضایت کاری را زیاد کنید، تمام تلاش خود را صرف کمک به بهره ور شدن بیشتر کارکنان نمایید.برای مثال افزایش هزینه های آموزشی ،بهبود طرح شغل، تهیه ابزار های بهتر و از بین بردن تمام موانعی که ممکن است کارکنان را از انجام یک کار درجه یک باز دارد،مد نظر قرار دهید.چنین اقداماتی به احتمال زیاد رضایت بیشتر کارکنان منجر خواهد شد.

ادامه دارد...

 

*"کلیدهای طلایی مدیریت منابع انسانی" نوشته استیفن رابینز- ترجمه غلامحسین خانقایی-نشر فرا

 

لینک مرتبط:http://payam.tct.ir/index.jsp?siteid=2&fkeyid=&siteid=2&fkeyid=&siteid=2&pageid=457&newsview=95227

 

واشقانی فراهانی-اداره آموزش و پژوهش-شرکت مخابرات منطقه تهران

14


١٤:١١ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٩٥٢٦٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٠


کاربر مهمان
1396/06/23 13:22
0
0
نظریه ها درست مطرح شده زیرا شادابی وخوشحالی کارکنان در مقایسه با بهره وری آنان اثرات کمتری در انگیزش کارکنان دارد امید ان است که : تمهیدات انگیزشی هدفمند در دستور کار مدیران محترم قرار گیرد . با تشکر
کاربر مهمان
1396/06/22 10:55
0
2
همین حقوق کم رو هم با هزار جور تهدید میدن اون وقت شما می فرمایید پاداش طبق قانون کار ما باید هفته ای 44ساعت کار کنیم ولی الان هفته ای 50ساعت کار میکنیم همچنین مثل ارگان های دیگه ساعت ناهار و نماز نداریم 10دقیقه با عجله میریم برای ناهارنماز رو هم باید خونه بخونیم آخه این انصافه
کاربر مهمان
1396/06/22 10:10
0
2
باداشتن جنین دوستانی ،کارمندان رسمی دیگر نیازی به دشمن ندارند . عزیزم کدام مزایا کدام امکانات تعاونی مسکن امانی منظورتان است یا تعاونی مصرف گفتار؟
کاربر مهمان
1396/06/22 7:53
1
0
این ایجاد رضایتمندی فقط شامل پرسنل رسمی و برای بخش خصوصی جایی ندارد چرا که تمام مزایا از آن رسمیهاست .
کاربر مهمان
1396/06/22 7:52
1
0
وقتی همه چیز تئوری باشد و فقط در حرف و گفتار هیچ فایده ای ندارد و رضایت کارمند حاصل نمی شود شرط آن است که عوامل رضایت کارمند تا حد امکان فراهم شود . در ضمن هنوز مرحله اول به جایی نرسیده تا نوبت به مرحله دوم برسد .
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دسته‌بندی اخبار داخلی

دسته بندی مطالب

اشتراک در خبرنامه پیام آنلاین

با عضویت در خبرنامه پیام آنلاین از آخرین مطالب بلاگ و رویدادهای مهم دنیا با خبر شوید